Esd nedir?

ESD (Elektro Statik Deşarj) :

İnsanlar ortamdaki nem miktarına bağlı olarak, bir halının üstünde yürüyerek 35.000 V elektrostatik gerilim yüklenebilir. Elektrostatik şarjın aniden boşalması ESD (Elektro Statik Deşarj) olarak ifade edilir. farklı gerilim potansiyel lerine sahip iki cisim arasındaki elektrik yük alış verişinden meydana gelir. Elektrostatik yüklenme iki farklı materyalin yan yana sürtünmesi veya birbirlerinden ayrılması sonucu meydana gelir.

Buna örnek olarak şunları verebiliriz:

Plastik zemin üzerinde yürümek,

Sentetik elbise üzerindeki sürtünme,

Plastik kapların itilip çekilmesi,

PVC yapıştırıcı bantlarının açılması,

Taşıma bandlarının hareketi.

Statik yüklenme modern çalışma alanlarında yüksek gerilimlerin oluşmasına neden olabilir. Bu gerilim genelde 10kV üzerindedir. Hava nem oranının %20’nin altında olduğu lokallerde 30kV gerilim oranı ölçülmüştür. Farklı yüklere sahip iki cisim birbirlerine yaklaştırıldığında elektronlar aniden birinden diğerine akar. ESD, birbirlerine yakın duran iki cisim arasında elektriksel gerilim alanı olumasıyla da ortaya çıkabilir.

Bilim adamları yıllarca ESD nin meydana getireceği zararları yok etmeye çalışmışlardır. 1980'li yıllardan sonra da çeşitli araç ve gereçler ile bu soruna çareler üretmişlerdir. Bir çok devre elemanı, kompenentler, devreler, ileri teknoloji ürünleri Elektrostatik şarjın aniden değişimi yüzünden onarılamayacak arızalara ve ürünün kalitesinde düşüşlere sebep olmaktadır. Bilinen doğru şudur; statik yükün aniden değil de yavaş yavaş boşalması gereklidir ki bu süre 3 saniyelik bir zaman dilimi içerisinde gerçekleşir.

Kaplamalı Korumalı Materyaller; Bu materyaller(büro mobilyaları) Faraday Kafesi prensibi yoluyla elektrik akımını keser ve elektrostatik dearjdan meydana gelen enerjiyi azaltırlar. Çoğu kaplamalı materyaller yapılarında iletken metal yada gerilim alanını küçülten veya yansıtan Karbon element barındırırlar.

ESD'den etkilenen ekipmanlar; Transistörler, diyotlar, lazer diyotları, elektro-optik cihazlar, hassas film rezistörleri, ince ve kalın film rezistörleri, kapasitörler, farklı yarı iletkenler, mikro devreler, hibrid cihazlar, piezoelektrik kristalleri ve hatta daha komplike entegrasyonlu devre cihazları olarak görebiliriz.

ESD EL KİTABI OKU